הסכם ידועים בציבור

מה הם ידועים בציבור?

ידועים בציבור הם בני זוג המקיימים מערכת יחסים זוגית ומשק בית משותף, אך אינם נשואים. בני זוג ידועים בציבור זכאים לחלק מהזכויות והחובות של זוגות נשואים, כגון זכויות סוציאליות, זכויות ירושה על פי דין, וזכויות בעת פרידה.

לצורך מה צריך הסכם ידועים בציבור?

הסכם ידועים בציבור מאפשר לבני זוג להסדיר את זכויותיהם וחובותיהם ביחס זה לזה, בעת חיים משותפים ובעת פרידה. הסכם זה מסדיר מראש את נושא חלוקת הרכוש בעת פרידה ואת אופן תשלום ההוצאות השוטפות של בני הזוג בעת חייהם המשותפים.

אחרי כמה זמן אפשר להיחשב כידועים בציבור?

אין תשובה חד משמעית לשאלה זו, שכן היא תלויה בנסיבות הספציפיות של כל מקרה. בעבר, היה נהוג לחשוב שצריך להיות ביחד לפחות שנה כדי להיחשב כידועים בציבור, אך כיום, מגמת בתי משפט לבחון את הנסיבות הקונקרטיות שבפניו  על פי הקריטריונים הבאים:

  • משך היחסים: ככל שמשך היחסים ארוך יותר, כך סביר יותר שהזוג יהיה מוכר כידועים בציבור.
  • רמת המחויבות: בית המשפט לענייני משפחה בוחן את רמת המחויבות של בני הזוג זה לזה, כגון אם הם מתגוררים יחד, אם הם חולקים חשבונות בנק, אם הם מנהלים משק בית משותף, ועוד.
  • התנהלות כלפי הציבור: בית המשפט לענייני משפחה בוחן את האופן שבו בני הזוג מתנהגים כלפי הציבור, כגון אם הם מציגים את עצמם כזוג, אם הם מתייחסים זה לזה כאל בני זוג, ועוד.

במקרים מסוימים, בית המשפט לענייני משפחה עשוי להכיר בזוג כידועים בציבור גם אם הם לא עומדים בכל הקריטריונים לעיל.

מה ההבדלים ומה נקודות ההשקה בין הסכם ידועים בציבור להסכם ממון?

  • הסכם ידועים בציבור הוא הסכם בין בני זוג המקיימים מערכת יחסים זוגית רצינית ומשק בית משותף, אך אינם נשואים וברוב המקרים גם אין להם כוונה להינשא. לעומת זאת,  הסכם ממון הוא הסכם בין בני זוג נשואים המסדיר את חלוקת הרכוש שלהם במקרה של פרידה.
  • סמכות: הסכם ממון מחייב מבחינה משפטית אישור של  בית משפט לענייני משפחה או של נוטריון במידה וההסכם נערך לפני נישואין כתנאי לתוקפו . הסכם ידועים בציבור לעומת זאת, יהיה מחייב מבחינה משפטית גם אם הוא לא מאושר על ידי בית משפט.

נקודות השקה בין הסכם ידועים בציבור להסכם ממון

  • מטרה: שני ההסכמים נועדו להסדיר את זכויותיהם וחובותיהם של בני הזוג ביחס זה לזה.
  • צורה: שני ההסכמים חייבים להיות בכתב וחתומים על ידי שני בני הזוג אך הסכם ממון ינוסח באופן שונה מאחר ועל מערכת היחסים של בני זוג נשואים חל חוק יחסי ממון בין בני זוג.
  • יעוץ משפטי: מומלץ לערוך את שני ההסכמים בליווי עורך דין מומחה בדיני משפחה.

הסכם ידועים בציבור והסכם ממון הם שני כלים משפטיים חשובים המאפשרים לבני זוג להסדיר את זכויותיהם וחובותיהם ביחס זה לזה. הסכם ידועים בציבור מתאים לבני זוג שאינם נשואים ואין להם כוונה להינשא בעתיד הנראה לעיין , בעוד שהסכם ממון מתאים לבני זוג נשואים או שאינם נשואים אך יש להם תאריך נישואין קונקרטי..

מה הדין אם בני זוג חיים ביחד כידועים בציבור אך לא נערך בניהם כל הסכם?

במקרה בו בני זוג חיים כידועים בציבור אז ולא ערכו הסכם ידועים בציבור, חלוקת הרכוש תהיה על פי הכלל של "חזקת השיתוף". חזקת השיתוף קובעת כי כל הרכוש שנצבר במהלך חייהם המשותפים של בני הזוג הוא רכוש משותף, גם אם הוא רשום רק על שם אחד מבני הזוג. על מנת למנוע מצב זה או מחלוקות בקשר לרכוש שנצבר חשוב וחיוני לערוך הסכם ידועים בציבור.

מתי מומלץ לערוך הסכם ידועים בציבור עם הפרדה רכושית מלאה?

הסכם ידועים בציבור עם הפרדה רכושית מלאה הוא  הסכם שנערך ברוב המקרים כאשר כל אחד מבני הזוג מעוניין לשמור על עצמאותו הכלכלית ולמנוע מחלוקות בעת פרידה . הסכם זה מאופיין בעיקר אצל בני זוג שמנהלים פרק ב' בחיים שאינם מעוניינים לקחת על עצמם את הסיכון של אובדן  של חלק מהנכסים והרכוש שצברו במקרה של פירוד . הסכם ידועים בציבור עם הפרדה רכושית מלאה יוכל להגן באופן מוחלט על כל אחד מבני הזוג במקרה של פירוד באופן שכל אחד ילך לדרכו מבלי שיהיו לו כל טענות ומענות רכושיות וכספיות כלפי בן הזוג האחר ובכך יחסך לצדדים הוצאות רבות של ניהול הליכים משפטיים.

כמובן שככל שיש פערים כלכליים משמעותיים יותר בין בני הזוג זה מצדיק את עריכת ההסכם.

מה עלות / מחיר של הסכם ידועים בציבור אצל עורך דין?

העלות של הסכם ידועים בציבור אצל עורך דין משתנה בהתאם לנסיבות המקרה, נסיונו של עורך הדין ויוקרתו המקצועית. בדרך כלל, העלות תהיה בין 2,500 ל-3,500 ש"ח במקרים של הסכם פשוט וסטנדרטי לבין 4,000 ש"ח עד 8,000 ש"ח במקרה של הסכם מורכב.

למה כדאי לערוך הסכם ידועים בציבור אצל עו"ד משפחה?

עורך דין משפחה הוא בעל הידע והניסיון הדרושים כדי לערוך הסכם ידועים בציבור שיענה על צרכי בני הזוג ויגן עליהם בעתיד. עורך דין משפחה יוכל לסייע לבני הזוג לבחור את הסוג המתאים של הסכם, ולערוכו באופן מקצועי ויסודי. קיים סיכון לא מבוטל למי שמתפתה לחתום על הסכם ידועים בציבור ללא עורך דין שכן במקרה כזה לא מן הנמנע שיהיו נושאים רבים שלא יכוסו במסגרת ההסכם ולא תינתן לגביהם הגנה משפטית.

שירותי משרדו של עורך דין ניר טולדנו

הסכם ידועים בציבור הוא כלי חשוב המאפשר לבני זוג להסדיר את זכויותיהם וחובותיהם ביחס זה לזה. הסכם זה יכול לסייע לבני הזוג למנוע מחלוקות בעת פרידה, ולשמור על האינטרסים שלהם.

משרדו של עורך דין ניר טולדנו מתמחה בדיני משפחה, לרבות עריכת הסכמי ידועים בציבור. עורך הדין טולדנו בעל למעלה מ20 שנות ניסיון בעריכת הסכם ידועים בציבור והוא ישמח לסייע לכם לערוך הסכם שיבטיח את זכויותיכם וחובותיכם.

המשרד עצמו ממוקם ברחוב תוצרת הארץ 3 פתח תקווה בניין בסר סיטי T קומה 18.

ליעוץ ראשוני או קבלת הצעת מחיר לעריכת הסכם ידועים בציבור​ חייגו עכשיו 03-9309677 או 0523589798.