אישור העתק נוטריוני נאמן למקור

אישור העתק נוטריוני מהו ולמה הוא נדרש?

אישור העתק נוטריוני הוא אישור של נוטריון כי העתק של מסמך מסוים הוא נאמן למקור. אישור זה מעניק לעתק תוקף משפטי, ויכול לשמש כראיה קבילה בהליכים משפטיים או בפני גורמים רשמיים.

ישנם מספר מקרים שבהם נדרש אישור העתק נוטריוני:

  • הגשת מסמכים לרשויות – לעיתים קרובות, גורמים רשמיים דורשים העתק נוטריוני של מסמכים מסוימים, כגון תעודת זהות, דרכון, תעודת לידה, תעודת נישואין או גירושין, חשבון בנק, תעודת ביטוח לאומי וכו'.
  • ביצוע עסקאות – בעת ביצוע עסקאות, כגון רכישת דירה, מכירת רכב או חתימה על חוזה עבודה, נהוג להציג העתק נוטריוני של מסמכים רלוונטיים, כגון תעודת זהות, דרכון, תעודת לידה, תעודת נישואין או גירושין וכו'.
  • קבלת שירותים – לעיתים, גורמים המעניקים שירותים, כגון בנקים, חברות ביטוח או חברות הסעות, דורשים העתק נוטריוני של מסמכים מסוימים, כגון תעודת זהות, דרכון, תעודת לידה וכו'.
סעיף 12 לחוק הנוטריונים תשל"ז – 1976 קובע כי : "לא יאשר נוטריון שמסמך פלוני הוא העתק נכון מהמקור, אלא אם המקור הוצג לפניו והוא השווה זה אל זה ומצאם שווים."
 
מנגד תקנה 7(א) לתקנות קובעת כי נוטריון לא ייתן אישור לגבי מסמך שנערך בשפה שאינה ידועה לו אלא אם הוא מלווה בתרגום. מכאן שעל הנוטריון להכיר את השפה בה מתבקש אישור העתק נאמן למקור כדי שלא ייווצר מצב של אישור מסמך שאינו חוקי מבחינת התוכן ( דעת המלומד יונה דה – לוי בספרו 'דיני הנוטריון ותולדותיהם', עמ' 180). 
על הנוטריון להיות מסוגל לקרוא את המקור ואת ההעתק על מנת שיוכל להשוות ביניהם. יחד עם זאת, ועדת הנוטריונים קבעה כי  אם  רוב המסמך כתוב בשפה המובנת לנוטריון והכיתוב בשפה שאינה מוכרת לו הוא טפל למסמך, נראה כי ניתן יהיה לתת אישור העתק נכון מהמקור וכי יש לנקוט במשנה זהירות כאשר ניתן אישור במקרה זה, כגון: צילום ההעתק במשרדי הנוטריון, תרגום במקרים מתאימים ואף אי עריכת האישור במקרים מסוימים.

כמה עולה אישור העתק נאמן למקור על ידי נוטריון?

מחיר אישור העתק נוטריוני הוא מחיר אחיד הקבוע בתקנות הנוטריונים המתעדכן על ידי משרד המשפטים אחת לשנה , בהתאם לעליית המדד ומחייב את כלל הנוטריונים במדינת ישראל,  בהתאם לכך מחיר אישור העתק נוטריוני של מסמך כיום הוא 73 ש"ח  + מע"מ  לעמוד הראשון ו 13 ש"ח לכל עמוד נוסף.

במידה ובאותו מעמד בו מוזמן השרות אישור הנוטריון יותר מהעתק צילומי אחד לכל אישור נוסף יש להוסיף 25 ש"ח לעמוד הראשון ו13 ש"ח לכל עמוד נוסף. כל המחירים הנ"ל לא כוללים מע"מ והם נכונים לשנת 2024 . 

אישור העתק נוטריוני – שרותי המשרד

משרדנו מספק , בין היתר, שרות נוטריוני של אישור העתק נאמן למקור. על מנת לקבל את השרות ניתן להגיע למשרדנו עם המקור ולקבל את האישור בו במקום או לשלוח את המקור אלינו בדואר או באמצעות שליח ולקבל את האישור בחזרה בדואר או באמצעות שליח . ניתן לשלם עבור השירות גם באמצעות כרטיס אשראי. 

לקבלת שרותי נוטריון לאישור העתק נוטריוני חייגו 03-9309677 או 052-3589798

כתובתנו: רחוב תוצרת הארץ 3 פתח תקווה בסר סיטי בניין T קומה 18 (ליד יכין סנטר).