עריכת צוואה בפני עורך דין אימתי?

עריכת צוואה

עריכת צוואה היא פעולה חשובה בעלת השלכות משמעותיות הן עבורכם, הן עבור משפחתכם והן עבור עתידכם. עריכת צוואה תאפשר לכם לקבוע באופן עצמאי כיצד יתחלק רכושכם לאחר מותכם, תוך ביטוי רצונותיכם באופן ברור וחד משמעי. בכך, תוכלו  למנוע סכסוכים משפחתיים מיותרים, אי הבנות ועיכובים ממושכים בהליך חלוקת העיזבון

למה חשוב לערוך צוואה?

עריכת צוואה היא פעולה חשובה ובעלת השלכות משמעותיות הן עבורכם, הן עבור משפחתכם והן עבור עתידכם. צוואה מאפשרת לכם לקבוע באופן עצמאי כיצד יתחלק רכושכם לאחר מותכם, תוך ביטוי רצונותיכם באופן ברור וחד משמעי. בכך, ניתן למנוע סכסוכים משפחתיים מיותרים, אי הבנות ועיכובים ממושכים בהליך חלוקת העיזבון.

איך עורכים צוואה?

קיימות מספר דרכים לערוך צוואה:

 • צוואה בכתב יד: צוואה זו נכתבת על ידי המצווה בכתב ידו וחותמת על ידו.
 • צוואה בפני עדים: צוואה זו נערכת בפני שני עדים כשרים, אשר חותמים עליה לאחר שהמצווה הצהיר בפניהם כי זו צוואתו.
 • צוואה בפני רשות: צוואה זו נערכת בפני רשם לענייני ירושה או נוטריון.

חשוב לציין כי כל אחת מהדרכים הנ"ל מחייבת עמידה בתנאים פורמליים ספציפיים, על מנת להבטיח את תוקפה של הצוואה ועל מנת למנוע טעיות בהחלט מומלץ לערוך את הצוואה על ידי עו"ד שמתמחה בתחום דיני ירושות וצוואות.

מה היתרונות של עריכת צוואה?

עריכת צוואה תתן לכם מספר יתרונות משמעותיים:

 • השגת שליטה: היא  תאפשר לכם לקבוע באופן עצמאי כיצד יתחלק רכושכם לאחרעריכת צוואה מותכם, בהתאם לרצונותיכם ולצרכים של משפחתכם שלא חופפות בהכרח את הוראות  חוק הירושה.
 • מניעת סכסוכים: צוואה ברורה וחד משמעית תוכל למנוע סכסוכים משפחתיים מיותרים ועיכובים ממושכים בהליך חלוקת העיזבון.
 • הבטחת עתיד ילדיכם: ניתן להשתמש בצוואה על מנת להבטיח את עתיד ילדיכם, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה רגשית.
 • הקלה על יקיריכם: עריכת צוואה תקל על יקיריכם בתקופה קשה ומורכבת, ותאפשר להם להתמקד באבלם ובהתמודדות עם האובדן תוך קבלת ודאות באשר לאופן חלוקת עיזבונכם.

מה מחיר עריכת צוואה?

ישנם סוגים שונים של צוואות ולכן המחיר של עריכת צוואה  וכמה היא עולה תלוי בסוג הצוואה במורכבות, בסוג הרשות שמאשרת אותן ובעורך הדין שעורך את הצוואה מבחינת ניסיונו ויוקרתו המקצועית. מסקירה כללית של מחירי עריכת צוואה בישראל נראה כי המחיר הממוצע לעריכת צוואה בעדים שאינה מורכבת על ידי עורך דין הינה  בין 1,500 ל-2,000 ₪ לא כולל מע"מ. מחיר זה מטפס ועולה עד כפליים ויותר ככל שהצוואה מורכבת יותר ושיש יותר נכסים לחלוקה ובמיוחד שיש חלוקה שאינה שויונית בין היורשים מסיבות שונות. שמדובר בצוואה הדדית שהיא צוואה משותפת שנערכת על ידי שני בני זוג במטרה להבטיח את הזכות הסוציאלית של כל אחד מבני הזוג במקרה של פטירה.צוואה עורך דין עלות ממוצעת של צוואה הדדית בסיסית הינה 1,800 שח- 2,000 ש"ח במקרה של צוואה הדדית פשוטה שאינה מורכבת במיוחד וסך של 2,500 ש"ח – 3,500 ש"ח ויותר בהתאם לנסיבות למקרה של צוואה הדדית מורכבת.

מה היתרונות של עריכת צוואה בפני נוטריון?

עריכת צוואה בפני רשות, כגון רשם לענייני ירושה או נוטריון, מעניקה מספר יתרונות נוספים:

 • תוקף משפטי: צוואה שנערכה בפני רשות נהנית מתוקף משפטי חזק יותר ולכן יותר קשה לערעור.
 • מניעת זיופים: קיים קושי רב יותר לזייף צוואה שנערכה בפני רשות בשל הקפדה על נוהלי רישום התיעוד  ושמירת המקור של הצוואה אצל הנוטריון.

יתרונות הפקדת צוואה ברשם הירושה:

לאחר שתערכו צוואה אין חובה להפקידה אך למרות זאת אין ספק שהפקדתה  ברשם הירושה תתן לכם מספר יתרונות משמעותיים:

1. הבטחת תוקף הצוואה:

 • צוואה שהופקדה אצל רשם הירושה נהנית מתוקף משפטי חזק יותר ויהיה קשה יותר לערער עליה.

2. מניעת זיופים:

 • לא ניתן לזייף צוואה שהופקדה ברשם הירושה ורשם הירושה נוקט באמצעי אבטחה מתקדמים לשמירה על הצוואות.

3. גישה נוחה:

 • ניתן לקבל גישה לצוואה שהופקדה אצל רשם הירושה בכל עת וכן ניתן להציג העתק של הצוואה לכל גורם רלוונטי.

לסיכום, הפקדת צוואה ברשם הירושה היא פעולה פשוטה יחסית שיכולה להבטיח את תוקף הצוואה ולמנוע סכסוכים עתידיים. מומלץ לכל אדם שעורך צוואה להפקיד אותה אצל רשם הירושה.

שירותי משרדנו של עו"ד בפ"ת ניר טולדנו לעריכת צוואה

משרד עו"ד ניר טולדנו מתמחה בתחום דיני הירושה וצוואות, ומציע ללקוחותיו שירותי עריכת צוואה מקצועיים ומותאמים אישית. אנו נדאג להבין את רצונותיכם וצרכים, ולעזור לכם לערוך צוואה תקפה שתבטיח את עתיד משפחתכם ואף נוכל להפקידה עבורכם את הצוואה ברשם הירושה.

לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ משפטי מקצועי, צרו קשר עוד היום:טלפון: 03-9309677

ניתן גם לקבלת מענה מהיר באמצעות משלוח הודעת ווצאפ.