הסכם ממון

הסכם ממון מהו?

הסכם ממון הוא הסכם בין בני זוג, אשר קובע את אופן חלוקת הרכוש שלהם במקרה של פרידה וגירושין . הסכם ממון יכול לכלול הסכמות וסעיפים רבים, לרבות לגביי:

 • אופן חלוקת הנכסים המשותפים, כגון דירה, רכב, חשבונות בנק, וכו'.
 • אופן חלוקת הרכוש העסקי, כגון עסק משותף או בעלות על חברה.
 • אופן חלוקת החוב המשותף, כגון משכנתא, הלוואות, וכו'.
 •  הסכם ממון יכול לשנות את הכלל של חלוקה שווה של הרכוש המשותף, ולקבוע חלוקה שונה של הרכוש, בהתאם לרצונות ולצרכים שלכם כבני הזוג.

האם נחוץ לערוך הסכם ממון?

לא קיימת חובה  חוקית לערוך הסכם ממון, אך בוודאי שמומלץ לעשות זאת על מנת למנוע מחלוקות עתידיות במקרה של פרידה.

אין ספק שהסכם ממון יחסוך לכם כסף רב במקרה של פרידה והוא יספק לבני הזוג ביטחון וודאות במקרה של גירושין או פטירת אחד מהם.

מה קובע חוק יחסי ממון בין בני זוג?

חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973, קובע את אופן חלוקת הרכוש של בני זוג במקרה של גירושין . החוק קובע כי, במידה ולא נערך הסכם בין בני הזוג, הרכוש המשותף שלהם יחולק באופן שווה בין בני הזוג.

החוק מגדיר רכוש משותף כרכוש שנצבר על ידי בני הזוג במהלך תקופת הנישואין, לרבות:

 • דירה, רכב, חשבונות בנק, וכו'.
 • עסק משותף.
 • נכסים שקיבל אחד מבני הזוג במתנה או בירושה, אך רק אם הנכסים מנוהלים במשותף.

החוק קובע מספר חריגים לכלל של חלוקה שווה של הרכוש המשותף, כגון:

 • נכסים שהיו רכוש פרטי של אחד מבני הזוג לפני הנישואין.
 • נכסים שהיו פרי עבודה או מקצוע של אחד מבני הזוג.
 • נכסים שהיו בבעלות משותפת של בני הזוג לפני הנישואין.
 • נכסים שהיו בבעלות משותפת של בני הזוג לאחר הנישואין, אך הוכח שהם נרכשו מכספים שהיו בבעלות פרטית של אחד מבני הזוג לפני הנישואין.

מה הדין שבני זוג מתחתנים ולא עורכים הסכם ממון?

בני זוג נשואים שחיים ביחד ללא הסכם ממון רואים אותם כמי שכפופים ומסכימים להסדר איזון המשאבים, הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג-1973. הסדר זה קובע כי במידה והנישואין מסתיימים בגירושין , יתחלקו בני הזוג באופן שווה בכלל הנכסים שנצברו במהלך הנישואין, למעט נכסים שנקבעו כחריגים בחוק.

למה לא מומלץ לערוך הסכם ממון ללא עורך דין?

עריכת הסכם ממון היא פעולה מורכבת, אשר דורשת ידע משפטי ספציפי. עריכת הסכם ממון ללא עורך דין עלולה להוביל לתוצאות לא רצויות, כגון:

 • הסכם שלא יהיה תקף מבחינה משפטית או הסכם שלא יגן על האינטרסים של אחד מבני הזוג.

במקומות רבים ניתן למצוא דוגמאות להסכמי ממון, למשל באינטרנט אך השימוש בהם למי שאין השכלה משפטי בהחלט לא מומלץ והם בוודאי שלא מתאימים לשימוש לכל זוג.

הסכנה בעשיית שימוש של דוגמה להסכם ממון במקום לקחת עורך דין היא שהסכם לא יהיה מותאם לצרכים ולנסיבות הספציפיות של בני הזוג. הסכם שאיננו מותאם לצרכים של בני הזוג עלול להוביל בעתיד למחלוקות משפטיות במקרה של פרידה או מוות של אחד מבני הזוג.

להלן כמה מהסיכונים הספציפיים הכרוכים בעשיית שימוש של דוגמה להסכם ממון במקום לקחת עורך דין:

 • ההסכם עלול לא לכלול את כל הנושאים הרלוונטיים. דוגמאות להסכמי ממון בדרך כלל מכסות את הנושאים הבסיסיים ביותר, אך הן עשויות שלא לכלול נושאים חשובים אחרים, שאינכם חושבים עליהם מאחר ואין לכם את הידע המקצועי.
 • ההסכם עלול להחיל סעיפים לא חוקיים שבבוא העת בית משפט יסרב לאכוף אותם. דוגמא לסעיף כזה הוא נסיון לקבוע את גובה מזונות קטינים שעדיין לא נולדו בהסכם ממון.  הסכם ממון שלא חוקי  עלול להיות מבוטל על ידי בית המשפט.
 • ההסכם עלול להיות קשה לאכיפתו. הסכם ממון הוא מסמך משפטי, אך הוא אינו תמיד קל לאכיפה. הסכם ממון שלא יהיה ברור וחד משמעי או שלא יהיה מקיף עלול להיות להתקל בקשיים בדרך לאכיפתו על ידי בית המשפט.

מה יתרונותיו של עריכת הסכם ממון עם עורך דין?

עורך דין מקצועי ידע להתאים את הסכם הממון לצרכים ולרצונות של בני הזוג. עורך דין גם ידאג שההסכם יהיה תקף מבחינה משפטית ויגן על האינטרסים של כל אחד מבני הזוג.

מה העלות של הסכם ממון?

עלות עריכת הסכם ממון משתנה בהתאם למספר גורמים, כגון מורכבות ההסכם, וניסיון עורך הדין. באופן כללי, העלות של הסכם ממון סנדרטי עומדת על כ-2,500-3,000 ש"ח+ מע"מ . אם ההסכם מורכב יותר, העלות יכולה לעלות ל-5,000 ש"ח או יותר.

איך ניתן לאשר הסכם ממון?

כדי שההסכם יהיה תקף מבחינה משפטית, יש לאשר אותו בפני נוטריון אך זאת אם מדובר בהסכם שנחתם לפני נישואין. אישור נוטריון מעניק להסכם תוקף משפטי, ועוזר להבטיח שהוא יתקיים במקרה של גירושין או פטירת אחד מבני הזוג.  יחד עם זאת, אם מדובר בהסכם שנחתם לאחר שבני הזוג נישאו יש לאשרו בבית משפט לעניני משפחה.

מה עלות אימות נוטריון להסכם ממון?

עלות אימות נוטריון להסכם ממון לפני נישואין הינה 394 ש"ח+ מע"מ לעותק אחד וסך של 87 ש"ח נוספים עותק נוסף.

סיכום

הסכם ממון הוא הסכם חשוב שיוכל למנוע מחלוקות ולסייע  לבני זוג להגן על האינטרסים שלהם במקרה של גירושין או פטירת אחד מהם. מומלץ לערוך הסכם ממון עם עורך דין מקצועי, אשר ידע להתאים את ההסכם לצרכים ולרצונות של בני הזוג

שרותי משרדו של עורך דין ונוטריון ניר טולדנו

משרדו של עורך דין ונוטריון ניר טולדנו מספק שירותי ייעוץ משפטי , כולל עריכת הסכמי ממון. עורך הדין טולדנו בעל מעל 20 שנות ניסיון בתחום זה, והוא יוכל לסייע לבני זוג לערוך הסכם ממון שיגן על האינטרסים שלהם.

להלן מספר דוגמאות לשירותים הניתנים על ידי משרדנו:

 • עריכת הסכמי ממון סטנדרטיים ובמידת הצורך גם מורכבים.
 • ייעוץ משפטי בנושא הסכמי ממון.
 • אישור נוטריון להסכמי ממון לפני נישואין.

אם אתם מעוניינים לערוך הסכם ממון, צרו קשר עם משרדנו עוד היום. אנו נשמח לעמוד לרשותכם.

משרד עורך דין ונוטריון ניר טולדנו הינו משרד בעל ותק מקצועי של מעל 20 שנים במהלכם רכש המשרד ידע ונסיון עצום בעריכת מאות הסכמי ממון. המשרד ערוך לספק לכם שירות מקצועי של עריכת הסכם ממון מקצועי גם בהתראה קצרה יחסית ובמחירים הוגנים וסבירים. המשרד עצמו ממוקם ברחוב תוצרת הארץ 3 פתח תקווה בניין בסר סיטי T קומה 18.

ליעוץ ראשוני ללא התחייבותא ו קבלת הצעת מחיר לעריכת הסכם ממון חייגו עכשיו 03-9309677 או 0523589798.